Kościół domowy

Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Założycielem Domowego Kościoła jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987).

Członkami   Domowego Kościoła są małżeństwa sakramentalne, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną im formację. Małżeństwa włączają się do kręgów, aby sobie wzajemnie pomagać.

Domowy Kościół zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Domowy Kościół dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:

• życia słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia,
  • życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem,
  • życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego,
  • dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi,
  • postawy służby we wspólnocie Kościoła według otrzymanych darów

Krąg tworzy 4-7 małżeństw, najlepiej z jednej parafii, pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby go wspólnie odnajdywać i trwać przy nim w swoim życiu codziennym

Spotkanie kręgu odbywa się raz w miesiącu w mieszkaniach poszczególnych małżeństw i trwa ok. 3 godzin. W spotkaniu uczestniczy kapłan-moderator – doradca i opiekun duchowy.

W naszej parafii, od 2007 roku, funkcjonuje jeden krąg Domowego Kościoła. W obecnym czasie formują się w nim cztery małżeństwa, które włączają się w służbę na rzecz wspólnoty Kościoła. Patronką kręgu jest św. Joanna Beretta Molla – święta matka, patronka rodzin.

Jeżeli chcecie:

• pogłębiać relację małżeńską, aby budować jedność małżeńską,
  • pogłębiać wiarę i wiedzę religijną,
  • uczyć się, jak być dla swoich dzieci najlepszymi wychowawcami i dzielić się  doświadczeniami w ich wychowywaniu,
  • korzystać z rekolekcji rodzinnych, połączonych z wypoczynkiem w różnych regionach kraju,
  • zapraszamy do włączenia się do wspólnoty Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.

Bliższych informacji mogą udzielić:
Opiekun: ks. Patryk Misiewicz
Liderzy: Ola i Włodek Michalscy