2021-02-17

Rekolekcje onLine

INFORMACJE Redakcji Audycji Katolickich TVP dotyczące Rekolekcji wielkopostnych w TVP3
Redakcja Audycji Katolickich, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu wiernych, przygotowuje cykl wielkopostnych spotkań rekolekcyjnych dla trzech grup: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rekolekcje będą emitowane w TVP3 w następujących terminach i godzinach:
🟣Rekolekcje dla dzieci 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3
W czasie pandemii, kiedy dzieci mają utrudniony kontakt nie tylko z rówieśnikami, ale również mają trudności z uczestniczeniem w życiu Kościoła, szczególnie ważne dla najmłodszych jest spotkanie z Panem Bogiem w telewizyjnych rekolekcjach wielkopostnych. Rekolekcje dla dzieci poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu „Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie. Najmłodsi przeżyją swoje rekolekcje wraz z programem „Ziarno”. Ksiądz Adam, ciocia Ewelina, dzieci i gość specjalny – siostra Maria Trukan, salezjanka, zastanowią się wraz z dziećmi nad przypowieściami z Biblii: o talentach, budowaniu domu i dobrym Samarytaninie. To ciekawe historie, które Pan Jezus opowiadał dwa tysiące lat temu, ale są aktualne i dziś. Rekolekcjom towarzyszyć będą również ciekawe eksperymenty siostry Marii oraz odwiedziny u niezwykłych rodzin.
🟣Rekolekcje dla młodzieży 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3
Trudne sprawy dorastania, brak kontaktu z przyjaciółmi, często samotność i brak wsparcia – to tematy, które stały się szczególnie ważne dla młodzieży w okresie pandemii. Młody człowiek często nie wie, gdzie szukać wsparcia. Dlatego Redakcja katolicka przygotowuje rekolekcje właśnie dla młodzieży. Cykl trzech spotkań wielkopostnych, opartych na czytaniach z Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego „Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem „Paxem” Bukowskim. Dla młodzieży, cykl trzech spotkań wielkopostnych o tytule „Złap oddech” przygotowali twórcy programu „Studio Raban” – Paulina Worożbit oraz Michał „Pax” Bukowski. Obok nauki rekolekcyjnej przedstawione zostaną historie zaproszonych gości, nawiązujące do myśli przewodnich poszczególnych odcinków. Omówione zostaną tematy i emocje, którymi obecnie żyją młodzi ludzie – samotność, lęk, niepewność, ale też złość czy frustracje. W pogłębianiu refleksji towarzyszyć im będzie o. Lech Dorobczyński, franciszkanin, duszpasterz akademicki, gwardian i proboszcz warszawskiej parafii, autor książki “Praktykujący, ale czy…wierzący?”.
🟣Rekolekcje dla dorosłych 26-28 marca (piątek-niedziela), godz. 20:30, TVP3
Rekolekcje wielkopostne to szczególny czas, który pozwala lepiej i głębiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To właśnie podczas rekolekcji zgłębiamy mękę Chrystusa i uświadamiamy sobie prawdy, o których na co dzień często zapominamy, żyjąc w zamknięciu i codziennych trudnościach. Dzisiejszy świat staje się coraz bardziej obojętny i nieczuły na biedę, samotność i krzywdę innych. Człowiek zatroskany, człowiek znękany, samotny, często odpowiedź na dręczące go pytania, otrzymuje właśnie podczas rekolekcji. Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa dają nadzieję współczesnemu człowiekowi. Wychodząc naprzeciw wielkiemu zapotrzebowaniu na Słowo Boże, Redakcja katolicka przygotowuje cykl trzech spotkań rekolekcyjnych, które poprowadzi ks. Wojciech Węgrzyniak. Nauki dla dorosłych, w formie trzech konferencji, wygłosi znany rekolekcjonista, ksiądz Wojciech Węgrzyniak. Każde ze spotkań będzie próbą spojrzenia na kwestię relacji z różnych perspektyw. Poruszony zostanie temat naszej relacji z Bogiem i relacji do bliźniego. W ostatniej części kaznodzieja przybliży właściwe rozumienie, postrzeganie i kształtowanie relacji do samego siebie. Rekolekcje poświęcone „Temu, co najważniejsze”, będą refleksją nad obecną chwilą, a jednocześnie przygotowaniem do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Każda seria rekolekcji (dzieci, dorośli, młodzież) odbędzie się w cyklu 3 odcinków, każdy o czasie 23 minut.

Rekolekcje można także obejrzeć na żywo w Internecie na powyższych profilach mediów społecznościowych, a także poprzez TVP STREAM na stronie: tvpstream.vod.tvp.pl (Należy wybrać kanał TVP3
Rekolekcje będą również dostępne na VOD (w odpowiednim czasie prześlemy link) oraz w mediach społecznościowych:
ks. Maciej Makuła SDB kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP